השראת עמידות למזון –במרכז הרפואי אסף הרופא

תוכנית הטיפול
תוכנית זו נעשית במספר מצומצם של מרכזים בעולם. בחלקם במסגרת ניסוי קליני ובאחרים כתוכנית טיפולית. בניסוי קליני משתתפים בד"כ מספר מצומצם של חולים אשר פרמטרים רבים נבדקים והיא כוללת בדיקות דם מתוכננות. תוכניות אלו קשיחות מאד וממומנות ע"י חברות תרופות או ע"י הממשלה – כמו ה NIH בארה"ב.
לאחר שפורסמו 17 מחקרים קליניים ובהם שיעורי הצלחה של כ 75% החלו מרכזים מספר בעולם לבצע זאת כתוכנית טיפולית.

אנו באסה"ר, ללא תמיכה חיצונית לא מסוגלים לבצע מחקר קליני מחד, וחשים בצורך בטיפול זה על מנת להצי חיים ממש ולכן מריצים תוכנית טיפולת. אולם בהתאם להמלצות (פנימיות) של האיגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולוגיה הטיפול נעשה בהתאם לקריטריוניים מדעיים של מחקר קליני. זה כולל בדיקת התאמת המטופלים, קביעת כללים לטיפול ומעקב לפי פרוטוקול. הפרוטוקולים שלנו נערכו בשיתוף עם מרכזים רפואיים אקדמיים מובילים בעולם- גון הופקינס, בארה"ב ומרכז גדול המבצע טיפול זה שלא במסגרת מחקר קליני ובהצלחה גדולה – דאלאס ארהב.

 1. מטרה : להשרות עמידות למזון אלרגני בחולים עם אלרגיה למזון.
 2. אילו מזונות ? בשלב זה הננו נערכים לטיפול באלרגיים לחלב, ביצה ובוטנים.
 3. מי יכול להשתתף — גילאי 4 שנים ואילך.
 4. מיקום הטיפול — מכון לאלרגיה אסתמה ואימונולוגיה מרכז רפואי אסה"ר — הטיפול בהשגחה בתנאי אישפוז יום.
 5. משך הטיפול 13 מפגשים במתכונת אשפוז יום. רצף של 4 לשבוע בהפרש של 4 שבועות זה מזה — 3 פעמים ובתסופת של ביקור מסכם לאחר חודש נוסף. משך כללי 3 חודשים.
 6. יש להיערך לשהיה במקום עד 14:30 (החל משעות הבוקר).
 7. במקום יערכו תגרי מזון — ז"א ינתנו מנות מזון באופן מבוקר, מידי יום לפי תוכנית כללית שתותאם החל מהיום השני לכל מתרפא, בהתאם לתגובתו.
 8. המתרפאים יחוייבו לקבל מנות מזון מדודות אשר יסופקו להם, מידי יום ולדווח האכילה והתגובה . הדיווח יהיה בדוא"ל .
 9. יתאפשר קשר טלפוני עם הרופאים המשתתפים.
 10. מה אנו מצפים ? כ 75% מהמשתתפים בתוכנית יוכלו לאכול המזון באופן חופשי או לפחות לסבול כמויות קטנות [המינון אינדיבידואלי] של המזון ללא סכנת מוות או תגובה קשה.
 11. יתר המתרפאים — הערכתינו כ 20-25% — יאלצו להמשיך להימנע.
 12. מי לא יוכל להשתתף ? חולים עם אסתמה לא יציבה. אלו יטופלו באסתמה עד אשר תתיצב ואז יוכלו להשתתף.
 13. מי הצוות ? בצוות 5 רופאים, 4 אחיות, דיאטנית וצוות אדמיניסטרטיבי.
 14. עלות : טיפול זה אינו כלול בסל הבריאות. לכן מחוייב בתשלום. כל התוכנית הטיפולית המתוארת, דהיינו כ 13 מפגשים בתנאי אשפוז יום ובתוספת המעקב תעלה 5000 שח. התשלום ל"קרן" בית החולים. בית החולים “סופג” כמחצית מהעלות המלאה. יתכן וביטוחים פרטיים יממנו עלות זו.
 15. תאריכים: מחזורר ראשון החל ב25 לאפריל 2010, ביקורים נוספים כמפורט במכתב למועמדים.
 16. פרטים על הרקע התיאורטי לטיפולים, נסיון עולמי, מאמרים, סיכונים וסיכויים מופיעים באתר allergysite.co.il
לצפיה בעידכון מיולי 2012 -נסיון עולמי ומקומי לחץ לצפיה בעידכון ספטמבר 2013 — עידכון לרופאים לחץ כאן

הירשמו לייעוץ אצל פרופ' יצחק כץ

ההרשמה לייעוץ כרוכה בתשלום מקדמה

עדכון חדשות

לקרוא ולא לסבול מאלרגיות

הורים לילדים עם אלרגיה למזון

31 יולי 2009, נכתב לראשונה ע"י פרופ' יצחק כץ הפוסט מתעדכן, לאחרונה ב10 לנובמבר 2022.  בשלהיי שנת 2008 עלתה ההצעה להקציב "סייעת" לכל ילד (נדמה לי עד גיל תשע שנים) אשר סובל מאלרגיה למזון. התנגדתי להקציב סייעות לילדים אלרגיים והצעתי פתרונות אלטרנטיביים. כיום כולם מבינים שהייתה טעות שעלתה מיליארדים של שקלים ללא כל תועלת.    […]

חלב – אלרגיה וליחה – מיתוסים מול מציאות

  נכתב ע"י פרופ' יצחק כץ ב31 ביולי 2009, ועודכן, סגנון בלבד, בדצמבר 2022. חלבון חלב הפרה הנו, בד"כ, המזון הראשון בו ניתקל התינוק. אם לאחר שמפסיק לינוק, אם במהלך ההנקה וכמה שזה נשמע מפתיע עוד לפני ההנקה. מסתבר, כי במעל ל 50% מהמקרים בהם האם מדווחת על "הנקה בלבד" במשך כך וכך שבועות/חודשים, תחקור […]

מאיפה צץ הנושא של "עלול להכיל" ולהיכן תפח

31 באוגוסט 2022ע"י פרופ' יצחק כץ למיטב ידיעתי הנושא התעורר לראשונה בשנת 1991 כאשר קבוצת חוקרים מבולטימור (ג'ון הופקינס) תארו סדרת מקרים של תגובות אלרגיות, בחלקן מסכנות חיים, למאכלי "פרווה" אשר הכילו שיירי חלב מקור. פחות משנה לאחר מכן פורסם מקרה דומה ממיו קליניק  (רוצ'סטר מיניסוטה) עם התייחסות פיקאנטרית רבה גם לנושא "אישורי הכשרות". מסתבר שמה ש "פרווה"ואינו […]

מה גורם לאלרגיה וכיצד מאבחנים אלרגיה

עדכון 31 באוגוסט 2022   ע"י פרופ' יצחק כץ   אני לא יודע בנוגע לאהבה אבל אלרגיה היא באמת עניין של גיאוגרפיה. גורמי אלרגיה שהם רלוונטיים באזור אחד אינם קיימים במקום אחר. אין רופא אשר קורא ספרות רפואית מערבית ובמיוחד אמריקאית שאינו מכיר את השיח המכונה Ragweed (אמברוזיה). שיח זה משמש כסמן אלרגי עיקרי בחוף המזרחי בארה"ב. […]

טען עוד