עדכון 31 באוגוסט 2022   ע"י פרופ' יצחק כץ  

אני לא יודע בנוגע לאהבה אבל אלרגיה היא באמת עניין של גיאוגרפיה. גורמי אלרגיה שהם רלוונטיים באזור אחד אינם קיימים במקום אחר. אין רופא אשר קורא ספרות רפואית מערבית ובמיוחד אמריקאית שאינו מכיר את השיח המכונה Ragweed (אמברוזיה). שיח זה משמש כסמן אלרגי עיקרי בחוף המזרחי בארה"ב. האירופאים מכירים היטב את עץ השדר (יש המכנים אותו בשיבוש לבנה) Birch המככב בצפון אירופה. שני זנים אלו לא אומרים דבר לישראלים, אבל אנו מודעים היטב את לעץ האלרגני האופייני לארצנו — עץ הזית.

אלרגיה לפי הגדרה הנה מחלה הנגרמת מחשיפה לגורמים חיצוניים. הרוב הגדול של גורמים אלו הנם מוגדרים. לכן, מטרת בירור אלרגיה היא לזהות גורם ספציפי, בהתאם תשובה של בדיקה כזו צריכה להיות שזוהה גורם(ים) אלרגני ספציפי או לא זוהה גורם אלרגני. תשובה של זיהוי גורם אלרגי כללי (לא ספציפי), או אלרגיה ל"מזג האוויר" אינה קבילה ולא אמורה להיאמר ע"י רופא מומחה לאלרגיה. אלרגיה היא אחד המקצועות היותר מוגדרים והיותר מדויקים ברפואה. לרופא מומחה קל יחסית לסווג את התגובה לאלרגית או לא אלרגית. למרות זאת נוצר לעיתים לחץ ליחס כל דבר לאלרגיה אף אם לא זוהה גורם. נישה זו מנוצלת, כמו בנושאים אחרים בתחום האלרגיה, ע"י שרלטנים המשתמשים בבורות הציבור הכללי ולפעמים גם מנצלים את הליקוי בהתמחות של הסגל הרפואי והפארא-רפואי ע"מ לעשות רווח קל על חשבון הסובלים.

בדיקות להוכחת ואבחון מחלה אלרגית מתחלקים לבדיקות כלליות שמטרתן להעריך האם קיימת אלרגיה, או לפחות נטייה לאלרגיה, ובדיקות לאבחון קיום אלרגיה ספציפית, זאת אומרת זיהוי האלרגן, בדיקות לאבחון מחלה ובדיקות לאשש הקשר בין המחלה לגורם האלרגיה. בשורות הבאות ננסה לעשות סדר בנושא זה.

I בדיקות כלליות;

בדיקות אלרגיה כלליות נותנות אינדיקציה כללית אם יש או אין אלרגיה.

איזונופילים בדם:

בדיקה פשוטה וזולה, זמינה אולם לא בעלת משמעות מובהקת. תתיכן איזונופיליה מאד גבוה ללא אלרגיה ולהפך. יש להתייחס לאחוז האיזונופילים ולמספרם המוחלט. רמות גבוהות של איזונופילים מצויות גם במחלות שנגרמות ע"י תולעים וטפילים וגם במצבים פחות מוגדרים.

רמות IgE כללי בדם:

בדיקה יותר ספציפית המעידה על קיום נוגדנים מסוג IgE. גם זו בדיקה לא מאד ספציפית. עיקר ערכה בסקרים אפידמיולוגיים.

איזונופילים במשטח אף:

נוכחות איזונופילים במשטח אף מרמזת מאד על נזלת ממקור אלרגי. לצערי בדיקה זו נזנחה לאחרונה ורוב המעבדות לא מבצעות אותה.

II. גורמי אלרגיה

כדי לדבר על בדיקות ספציפיות מן הראוי לסקור בקצרה את גורמי האלרגיה.

גורמי האלרגיה הנם גורמים החודרים לגוף דרך האוויר, בשאיפה, אלרגיה לנשאפים, או דרך מערכת העיכול אלרגיה למזון, או אלרגיה לתרופות או לחומרים של חרקים אלרגיה לארס חרקים. גורמי האלרגיה הספציפיים, פרט לאלרגנים נשאפים, מכוסים בפרקים הרלוונטיים.

להלן רשימה של האלרגנים הנשאפים העיקריים הרלוונטיים לישראל בתוספת הערות ענייניות לגבי כל אחד מהם.

1 אלרגנים תוך ביתיים.

אלו חומרים גורמי אלרגיה המצויים בעיקר בתוך הבית פנימה. לרוב אינם עונתיים מובהקים אלא נוטים להיות כל השנה.

שם האלרגןבעברית

שם האלרגןבאנגלית

עונת השפעהדרגת חשיבותיחסית

הערה

קרדית אבק הבית

House Dust Mite

כל שנתי — יותר

בסתיו

5אסתמה ונזלתאלרגית. אוהביםחום ולחות.

אלטרנריה (חלפת)סוג של עובש

Alternaria

כל שנתי- שיא

באביב

3

אסתמה ונזלתאלרגית

 עובשים אחריםMoldsכל שנתי2 

חתול

Catכל שנתי5

Please pay for the full content XX NIS