priha

אורטיקריה – חרלת

אורטיקריה הנה תופעה שלרוב אינה מסכנת חיים אבל מציקה ביותר עד שהסובלים ממנה לעיתים מבקשים את נפשם למות. חובה עלי להוסיף שאיני מכיר אף אחד שאכן ממש איום זה ושם נפשו בכפו, [אבל היו מקרים שהשתכנעתי באמינות האיום…]. 

בעת התמחותי בארה"ב (דנבר, וסנט לואיס, 1985-8) ביליתי תקופה, כחלק מההתמחות, במרפאה הפרטית של פרופ' אלן  וונדרר (Alan Wanderer), אשר התחום של אורטיקריה, אבחון וטיפול היה ה"בייבי" שלו. הוא יעץ לי כי בשובי לישראל אכריז על עצמי כ"מומחה לאורטיקריה". טענתי כי הנושא מאד לא ברור ואין לי ידע מיוחד ועדיף בנושא, ענה לי פרופ' וונדרר, אל תדאג אף אחד לא באמת מומחה, אבל כולם ישמחו לשלוח לך את המטופלים המציקים שלהם. אכן, מחלה/תופעה מאד מציקה ולעיתים החולים מעבירים את מצוקותיהם לרופא המטפל.

הירשמו לייעוץ אצל פרופ' יצחק כץ
(אופציה עדיין לא פעילה)

ההרשמה לייעוץ כרוכה בתשלום מקדמה (אופציה לא פעילה בינתיים)

הגדרות והדגמות

אורטיקה הינו נגע מגרד בעל צורה עגולה-אובלית עם שוליים לא סדירים מורמים כאשר המרכז נראה שקוע ויחסית חיוור.
הנגעים נראים כאיים השונים בגודלם וצורתם האחד מהשני. ככל שהנגע "טרי" יותר הצבע אדום יותר.
מאפיין נוסף וחשוב – הנגעים "נעים" ממקום למקום" ואינם נשארים קבועים, למשך זמן ארוך מ24 שעות. קשה להבחין ב"תנועה" זו אולם אם תסמנו בעט את הגבול של נגע אינדיבידואלי, תראו שלמחרת שינה מיקום. החלק המשמח הוא כי לא נותרה כל צלקת או סימן במיקום הקודם.
להלן מספר תמונות של "אורטיקות" אשר "נתרמו" ע"י מטופלים.
דוגמא של חרלת יחסית טרייה חריפה באזור החזה והמותן. תמונה יותר אופיינית של חרלת כרונית אזור החזית או הירך או הגפה אף שיש לי יש ברשתי צילומים אין ספור, היות והסובלים בד"כ "מגבים" את טיעוניהם בצילומים בסלולארי, בכ"ז פרט לדוגמאות שהבאתי אפנה את הקורא לאוסף עצום שך תמונות בלינק המצורף   https://www.google.com/search?q=urticaria&sxsrf=ALeKk02Ns81YTEyTKZoO8rrIlrsj5Xruzg:1597318   בחלון שיפתח לחצו על "תמונות" ותקבלו גם את מגוון הנגעים השכיחים ביניהם ודאי תאתרו את הנגע ה"פרטי" שלכם. 

לעיתים הנגעים "נעלמים" דווקא כשמגיעים לרופא… (כמו שהמכונית מסתדרת עם ההגעה למוסך רק כדי להיתקע לאחר הפניה הקרובה…) מה זה מרגיז!! אבל אל דאגה, הרופא המנוסה יכול לאבחן שיש מחלה פעילה, ע"י "שריטה" עדינה הגב [או אזור אחר] – תופעה זו מכונה "דרמוגרפיזם" או "דרמטוגרפיזם" – התרגום "עור שניתן לכתוב עליו", מתוך המאגר שלי דוגמא לדרמוגרפיזם ועוד אחת. כאשר "מיצרים" את הנגע הזה (דרמוגרפיזם) אזור הנגע בד"כ מגרד.

צורה נוספת היא האנגיואדמה אלו נפיחויות בצקתיות המופיעות באזורים שונים – הכי שכיח בשפה העליונה. נגעים אלו פחות מגרדים אבל יותר כואבים/לוחצים. לעיתים מופיע בתוך הפה בלשון או הענבל. בצקות אלו אינן מסוכנות ואין (כמעט…, ברפואה אנחנו משתדלים להותיר "פתח מילוט") כל סכנה של חנק, פרט לאנגיואדמה תורשתית שתוזכר בהמשך. 
למרות שכל התמונות היו של מבוגרים, אורטיקריה קורית גם בתינוקות אם כי פחות שכיח. 

תמונות הללו חשובות מבחינה נוספת, תדעו הסובלים כי אינכם יחידים אף לא הראשונים ולצערי גם לא האחרונים.

עדכון חדשות

לקרוא, להבין ואולי לסבול פחות מאלרגיות

הורים לילדים עם אלרגיה למזון

31 יולי 2009, נכתב לראשונה ע"י פרופ' יצחק כץ הפוסט מתעדכן, לאחרונה ב10 לנובמבר 2022.  בשלהיי שנת 2008 עלתה ההצעה להקציב "סייעת" לכל ילד (נדמה לי עד גיל תשע שנים) אשר סובל מאלרגיה למזון. התנגדתי להקציב סייעות לילדים אלרגיים והצעתי פתרונות אלטרנטיביים. כיום כולם מבינים שהייתה טעות שעלתה מיליארדים של שקלים ללא כל תועלת.    […]

חלב – אלרגיה וליחה – מיתוסים מול מציאות

  נכתב ע"י פרופ' יצחק כץ ב31 ביולי 2009, ועודכן, סגנון בלבד, בדצמבר 2022. חלבון חלב הפרה הנו, בד"כ, המזון הראשון בו ניתקל התינוק. אם לאחר שמפסיק לינוק, אם במהלך ההנקה וכמה שזה נשמע מפתיע עוד לפני ההנקה. מסתבר, כי במעל ל 50% מהמקרים בהם האם מדווחת על "הנקה בלבד" במשך כך וכך שבועות/חודשים, תחקור […]

מאיפה צץ הנושא של "עלול להכיל" ולהיכן תפח

31 באוגוסט 2022ע"י פרופ' יצחק כץ למיטב ידיעתי הנושא התעורר לראשונה בשנת 1991 כאשר קבוצת חוקרים מבולטימור (ג'ון הופקינס) תארו סדרת מקרים של תגובות אלרגיות, בחלקן מסכנות חיים, למאכלי "פרווה" אשר הכילו שיירי חלב מקור. פחות משנה לאחר מכן פורסם מקרה דומה ממיו קליניק  (רוצ'סטר מיניסוטה) עם התייחסות פיקאנטרית רבה גם לנושא "אישורי הכשרות". מסתבר שמה ש "פרווה"ואינו […]

מה גורם לאלרגיה וכיצד מאבחנים אלרגיה

עדכון 31 באוגוסט 2022   ע"י פרופ' יצחק כץ   אני לא יודע בנוגע לאהבה אבל אלרגיה היא באמת עניין של גיאוגרפיה. גורמי אלרגיה שהם רלוונטיים באזור אחד אינם קיימים במקום אחר. אין רופא אשר קורא ספרות רפואית מערבית ובמיוחד אמריקאית שאינו מכיר את השיח המכונה Ragweed (אמברוזיה). שיח זה משמש כסמן אלרגי עיקרי בחוף המזרחי בארה"ב. […]

טען עוד