אודות האתר > אורטיקריה - חרלת > אורטיקריה כרונית

בהכנה 
חרלת כרונית - Chronic Urticaria 

זו התופעה/מחלה שבגללה טרחתי על פרק זה. זו התופעה מחלה אליה התכוונתי בפתיח שיש מטופלים המבקשים את נפשם למות, למרות שסובלים ממחלה לא מסוכנת. 
ראשית נעבור על גילגולי ה"שם". היסטורית התופעה נקראית chronic urticaria  והיא מוגדרת ככזו אם נמשכת 6 שבועות או יותר. 
התופעה מתבטאת בנגעים של "אורטיקה" המופעים בכל מקום בעור. אלו כאמור נגעים כעין "איים", אדומים לעיתים אדום חיוור, מגרדים מאד. למרות שהמחלה מוגדרת כנמשכת לפחות 6 שבועות, כל נגע אינדיבידואלי לא נותר במקומי יותר מ24 שעות. הנגעים צורתם בסה"כ עגולה, ביצתית (אובלית) אבל יכולה להיות מאד מולטיפורמית. באחת הצורת הקלאסיות השוליים מורמים והמרכז חיוור. בפתיח של פרק זה יש דוגמאות. התופעה שהכי מפריעה לסובלים היא הגרד, שלעיתים כמעט בלתי נשלט. התופעה לא קיימת כל הזמן. לעיתים נעלמת ומפיחה תקווה בסובל/ת רק כדי לחזור כהבור שעות. אצלחלק יותר בבקרים ואצל אחרים בשעות אחרות. וכולם מחשפשים - ולעיתים קרובות אף מוצאים - את ה"גורם" רק כדי לגלות בהמשך שסה אינו כך, או שה"חשוד", אינו הגורם או שאינו הבלבדי. 
מה א"כ הגורם ?. האמת, היא שאיננו יודעים. לכן קבלה המחלה את השם  (chronic idipathic urticaria (CIU, באשר המינוח idiopathic  מתורגם ל"לא ידוע" ויש ליצנים המתרגמים ל"רופא אדיוט וחולה פתי". לאחרונה אומץ שם המלחה ל (chronic spontaneous utricari (CSU, השם המעודכן מבטא את התיסכול של המטפלים לעובדה שההתלקחויות פורצות באופן ספונטני ובלתי חזוי. גם "צפירת ההרגעה" בצורת הפוגה (remission)  מגיעה באופן בלתי חזוי. לפעמים לאחר ,תקופה מינימלית של ששה שבועות ולפעמים לאחר שנים. גם משך ההפוגה אינו קבוע יכול להיות קבוע או קצר מועד עד להתלקחות הבאה. 
נחזור לשאלת הגורם. הסובלים מהתופעה מתקשים להאמין שהגורם אינו ידוע ובד"כ לא ניתן לגילוי. למרות זאת כאמור במרבית המקרים הגורם להתלקחות אינו ידוע.  ועתה קטע מעט טכני.... 
אבל המנגנון או יותר נכון  הפתופיזיולוגיה  - מילה מסובכת להדיוטות- הכוונה למה התקלקל/מתקלקל בתהליך הנורמלי.ואיך התופעה נגרמת- מוכרת. תאי פיטום = (mast cells), המכילים מגוון חומרים כימיים רבים ובראשן היסטמין  (Histamine) מפרישים חומרים אלו בד"כ בתגובה לגירוי סגולי אולם במצב מחלה הם מפרישים חומרים אלו בתגובה לגירוי קל או אף ללא גירוי ברור, דבר שכאמור אינו מתרחש במצב תקין.  הפרשת היסטמין נקשרת לקולטני היסטמין במיוחד קולטנים מסוג H1, קישור זה גורמת להתרחבות נקבוביות כלי דם, הפרשת פלסמה (נוזל דם ללא כדוריות) ועיקצוץ קשה.אלו פרטים טכניים ואני מתנצל על הפירוט כי אינפורמציה זו לא מענינת את רב הסובלים.
השאלה היותר מעניינת מה גורם לגירוי תאי הפיטום ? ומה הבסיס ל"רגישות היתר" שלהם? והכי חשוב כיצד נתן להפסיק זאת ? 
רוב הסובלים וגם הרופאים [אילו שאינם אלרגולוגים] נוטים לענות על השאלה מה הגורם במילה אחת "אלרגיה". הסיבה לכך נעותה בכך שתגובות אלרגיות מבתטאות בפריחה אוטיקאריאלית. אבל זו תגובה קצרת מועד מופיעה מהר וחולפת מהר כפי שהובר בקטע הקודם על "אורטיקריה חריפה". הגורמים הכי שכיחים הם : מזון אלרגני, ארס חרקים או תרופות.  באורטיקריה כרונית התופעה שונה לחלוטין - מדובר בפריחה ארוכה - לפחות 6 שבועות, לא מופיע מיד לאחר גירוי מזוהה ואינה חלק מתופעה אנפילקטית. 
אחד הההסברים לאורטיקריה כרונית היא גירוי "אוטאימוני" , חומרים, נוגדנים שהגוף עצמו מייצר ואלו "מגרים" את "תאי הפיטום". 
העובדה שהמ

מהלך
טיפול 

אורטיקריה ומזון. 

מספר דוגמאות. בעבודה מסין מתוך 494 חולים שנבדקו 32% נמנעו ממזון זה מסויים (דגים, חלב או אחר). אמנם בבירור רק ל2.8% מהם הוכחה אלרגיה. 
  הנחיות תזונה לתינוקות -( מתי לחשוף)  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון האם ניתן להחזיר את השד לבקבוק?  
  אלרגיה מושהית לחלב (לא רק) - Food Protein Induced Enterocolitis Syndrome (FPIES)  
  אבחון ובדיקות  
  נשימה  
  עיניים  
  אלרגיה למזון  
  עור  
  אחר  
  תרופות וטיפולים  
  קטעי עיתונות  
  אתרים נבחרים  
  כתוב לנו  
  הרשמה לרשימת תפוצה  
חדשות
במרכז רפואי החל "ריפוי אלרגיה למזון"

פרטים באתר זה תחת "ריפוי אלרגיה למזון".ניתן לשמוע על הטיפול גם מפי המטופלים ומשפחותיהם.


24/03/2010
זהירות מחלב מחומם בילדים אלרגיים לחלב
מקרה מוות ואסון עם חלב מחומם/אפוי - מאז הוספתי אזהרה זו לפני כ 10 שנים היו מספר אסונות -- למשל המקרה באלבמה - ארה"ב מוות של ילד בן 3 שנים (2017).  לאחר תגר עם "חלב אפוי"  https://www.allergicliving.com/2017/08/02/alabama-boy-3-dies-of-severe-reaction-during-baked-milk-challenge-test/
זה מקרה המוות היחיד כנראה בעת תגר. 

27/03/2010
עידכונים מתוכנית הריפוי לאלרגיה למזון - אסה"ר
מצגות ועידכונים מהתוכנית באסה"ר. סיכום פעילות שנה ראשונה באתר זה תחת ריפוי אלרגיה למזון/נסיון עולמי ומקומי/ נסיון מקומי או לחץ
18/04/2011
עידכון - ספטמבר 2011- טיפול לריפוי אלרגיה למזון
לאחר שנה וחצי של פעילות - עידכון  לחץ
28/09/2011
הזהרו מחלב אפוי
ב 27 לאוקטובר, 2010 , בעקבות הרצאה של אחד מרופאי האלרגיה - בעל פורום מרכזי - אשר אמר כי חלב מחומם יכול להתאים לילדים עם אלרגיה לחלב - נזעקתי והזהרתי מעל אתר זה - טור חדשות. לאחרונה 4 ילדים אלרגיים אשר טופלו ע"י רופאים שונים חוו חויה אנאפילקטית כאשר אכלו מוצרי חלב מחוממים.
28/09/2011
אפיפן בבתי ספר וגנים - אלרגיה למזון
החל מ 2018 בתי הספר והגנים חייבים להצטייד במזרקי אפיפן באם יש במוסד תלמידים עם אלרגיה למזון. לקריאת חוזר משרד הבריאות . עמדו על זכותכם. אין לדרוש מהורים להביא אפיפן. 
למרות זאת באתר משרד החנוך מופיעה הנחיה כי ההורים חייבים לדאוג למזרק אפיפן שמי ז"א על שם הילד... "חלם" וביבוז יד ימין לא מודעת למה שעושה יד שמאל. בנוסף זה בניגוד חוק (ראה בנספח של חוזר משרד הבריאות).

11/09/2020


11/09/2020
ניורקר 7 לפברואר 2011 - לקראת שינוי הנחיות תזונה ?
לאחר שנים רבות בו המליצו לדחות הכללת מאמרים אלרגנים לתינוקות משכנעים מורי הדור כמו H Sampson  ואחרים לשקול היפוך של 180 מעלות. - לקטע מניורקר
אני גאה להיות חלק חשוב מהשיקולים המאמר על הבוטנים והחלב, שניהם מבית מדרשינו

18/02/2011

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים