אודות האתר > אורטיקריה - חרלת > אורטיקריה (חרלת/סרפדת) חריפה

אורטיקריה חריפה - Acute Urticaria. 

תגובה אורטיקריאלית של "נגעים" בעור בצורת "איים", מגרדים, אשר משנים את מיקומם, ככלל אף נגע לא נשאר במקום יותר מ 24 שעות.
כמתואר צורת הנגעים - כמו "איים", איים צפים כאמור.  

הגורמים לאורטיקריה חריפה הם שונים. המוכרים ביותר הם תגובות אלרגיות למזון, תרופות, ארס חרקים (דבורים, צרעה וכו'). תגובה כזו יכולה להיות חלק מתגובה קשה ומסכנת חיים - אנפילקטית - הכוללת בנוסף לפריחה גם ירידת לחץ דם, חנק, קושי נשימה ועוד. כידוע אנפילקסיס בצורתה הקשה והחמורה ביותר יכולה לגרום למוות. אבל לרוב מדובר בתגובה מוגבלת.
כאשר הגורם לאורטיקריה החריפה אינו ידוע אנו נוטים ליחסו לזיהום ויראלי או גורם לא מזוהה אחר.
אורטקריה כתגובה ברורה לגורם אלרגני (מזון, תרופה, רעלן [ארס דוברניים למשל] וכו') נמשכת זמן מוגבל מדקות עד שעות ועד לכ24-48 שעות (נדיר). אורטקריה מגורם לא מאותר יכולה להמשך לתקופה ארוכה יותר. היא נקראת אורטיקריה חריפה ובלבד שלא תמשך יותר מ42 יום (6 שבועות). למה נקבע הגבול ל 6 שבועות - אין לי תשובה, קביעה ארביטררית אבל הערך הזה התקבע אצל הרופאים.  

הטיפול באורטיקריה חריפה היא ע"י אנטיהיסטמינים (סימפטומתי) ואם הגורם מזוהה כמובן להרחיקו או להמנע ממנו בעתיד. במקרים קשים יש הנותנים סטרואידים (קורטיזון) טיפול זה לא מומלץ אבל יעיל בטווח הקצר. לכן, בחדרי מיון נוטים להיעזר בו. למעשה באחת הסקירות נמצא כי מעל 90% הפונים לחדר מיון בגין אורטיקריה חריפה קבלו קורס של סטרואידים. אחת הסיבות לחוסר ההתלהבות של ה"מומחים" מטיפול זה היא שכיחות ה"ריבאונד" עם חלוף השפעת הסטרואיד, (כן כמו בכדורסל, הכדור הנהדף מהקרש עוצמתו לעיתם גדולה יותר מהכדור המקורי). בנוסף, כאשר רואים אורטיקריה, קשה לדעת אם זה חלק מאירוע חריף, קצר מועד אשר עומד לחלוף או תחילתה של אורטיקריה כרונית (בעמוד הבא) ושם יודעים רק את מועד ההתחלה אבל לא מועד הסיום, ולתת סטרואידים לתקופה ארוכה..... ודאי וודאי לא מומלץ. 

היום קיימים בשוק מספר סוגי אנטיהיסטמינים יעילים ארוכי טווח פעולה - כ 24 שעות ולא מרדימים (אינם חודרים את מחסום ה"דם - נוזל שדרה" (BBB) וכך לא חודרים למוח ולא גורמים לטישטוש ההכרה ונמנום. המוכרים ביותר Loratadin, mizolen , bilaxten,  desloratadin, terfenadin, ועוד. 
משך הטיפול נקבע ע"י משך הסימפטומים (בעיקר גרד). לא מדובר בטיפול מרפא, אלא טיפול סימפפטימתי, כך שאם קבלתם 15 טבליות אבל המצב עבר לאחר 5 אין חובה להמשיך ולסיים את כל המנה. 
בילדים נהוג להשתמש ב Fenistil שפעולתו מהירה (אולם קצרת טווח) ומרדים - אבל רוב ההורים די מרוצים שהתינוק החולה מעט רדום, ולא מציק שמגרד לו... 
לסיכום, בסה"כ מדובר במחלה קלה ומאד שכיחה. מעטים האנשים שלא חוו אירוע של אורטיקריה קצרת מועד לפחות פעם בחייהם, הרבה פעמים בילדותם. אבל באורטיקריה חריפה, הרוב בד"כ לא זוכר את ה"חוויה"  כאירוע מכונן...
  הנחיות תזונה לתינוקות -( מתי לחשוף)  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון  
  "עלול להכיל" - אלרגיה למזון האם ניתן להחזיר את השד לבקבוק?  
  אלרגיה מושהית לחלב (לא רק) - Food Protein Induced Enterocolitis Syndrome (FPIES)  
  אבחון ובדיקות  
  נשימה  
  עיניים  
  אלרגיה למזון  
  עור  
  אחר  
  תרופות וטיפולים  
  קטעי עיתונות  
  אתרים נבחרים  
  כתוב לנו  
  הרשמה לרשימת תפוצה  
חדשות
במרכז רפואי החל "ריפוי אלרגיה למזון"

פרטים באתר זה תחת "ריפוי אלרגיה למזון".ניתן לשמוע על הטיפול גם מפי המטופלים ומשפחותיהם.


24/03/2010
זהירות מחלב מחומם בילדים אלרגיים לחלב
מקרה מוות ואסון עם חלב מחומם/אפוי - מאז הוספתי אזהרה זו לפני כ 10 שנים היו מספר אסונות -- למשל המקרה באלבמה - ארה"ב מוות של ילד בן 3 שנים (2017).  לאחר תגר עם "חלב אפוי"  https://www.allergicliving.com/2017/08/02/alabama-boy-3-dies-of-severe-reaction-during-baked-milk-challenge-test/
זה מקרה המוות היחיד כנראה בעת תגר. 

27/03/2010
עידכונים מתוכנית הריפוי לאלרגיה למזון - אסה"ר
מצגות ועידכונים מהתוכנית באסה"ר. סיכום פעילות שנה ראשונה באתר זה תחת ריפוי אלרגיה למזון/נסיון עולמי ומקומי/ נסיון מקומי או לחץ
18/04/2011
עידכון - ספטמבר 2011- טיפול לריפוי אלרגיה למזון
לאחר שנה וחצי של פעילות - עידכון  לחץ
28/09/2011
הזהרו מחלב אפוי
ב 27 לאוקטובר, 2010 , בעקבות הרצאה של אחד מרופאי האלרגיה - בעל פורום מרכזי - אשר אמר כי חלב מחומם יכול להתאים לילדים עם אלרגיה לחלב - נזעקתי והזהרתי מעל אתר זה - טור חדשות. לאחרונה 4 ילדים אלרגיים אשר טופלו ע"י רופאים שונים חוו חויה אנאפילקטית כאשר אכלו מוצרי חלב מחוממים.
28/09/2011
אפיפן בבתי ספר וגנים - אלרגיה למזון
החל מ 2018 בתי הספר והגנים חייבים להצטייד במזרקי אפיפן באם יש במוסד תלמידים עם אלרגיה למזון. לקריאת חוזר משרד הבריאות . עמדו על זכותכם. אין לדרוש מהורים להביא אפיפן. 
למרות זאת באתר משרד החנוך מופיעה הנחיה כי ההורים חייבים לדאוג למזרק אפיפן שמי ז"א על שם הילד... "חלם" וביבוז יד ימין לא מודעת למה שעושה יד שמאל. בנוסף זה בניגוד חוק (ראה בנספח של חוזר משרד הבריאות).

11/09/2020


11/09/2020
ניורקר 7 לפברואר 2011 - לקראת שינוי הנחיות תזונה ?
לאחר שנים רבות בו המליצו לדחות הכללת מאמרים אלרגנים לתינוקות משכנעים מורי הדור כמו H Sampson  ואחרים לשקול היפוך של 180 מעלות. - לקטע מניורקר
אני גאה להיות חלק חשוב מהשיקולים המאמר על הבוטנים והחלב, שניהם מבית מדרשינו

18/02/2011

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים